Pearson Education
William Stallings, Jurij Mihelič, Bojan Klemenc, Peter Peer
Koncepti operacijskih sistemov
Knjiga je primarno namenjena študentom računalništva na dodiplomskem študiju I. stopnje. Študij računalništva na Fakulteti za računalništvo in informatiko Univerze v Ljubljani umešča snov operacijskih sistemov bolj v začetni del študija. Študentje tako po večini še nimajo močnih temeljev s področja programiranja, podatkovnih struktur, algoritmov in načrtovanja spoznavanju konceptov operacijskega sistema.
V prvem delu knjige so predstavljeni štirje glavni sklopi operacijskega sistema: proces, pomnilnik, razporejanje ter datoteke. Skozi pojme procesni model, procesna slika, niti, nadzor, arhitektura, sočasnost, upravljanje s pomnilnikom, navidezni pomnilnik, enoprocesorsko razporejanje, večprocesorsko razporejanje, razporejanje v realnem času, upravljanje vhodnoizhodnih naprav in diska ter upravljanje datotek spoznamo vse osnovne koncepte operacijskega sistema.
Na operacijski sistem lahko gledamo kot na zaporedje nivojev, s čimer dosežemo obvladljivost podproblemov. Eden izmed vrhnjih nivojev je lupina operacijskega sistema, ki nadgrajuje nivo uporabniških procesov ter zagotavlja uporabniško programsko okolje. V drugem delu knjige je tako predstavljeno delo v lupini bash operacijskega sistema Linux.
Skozi delo v lupini spoznamo pisanje skript, torej programov, s katerimi primarno avtomatiziramo delo v operacijskem sistemu. Ker je bash največkrat privzeti skriptni jezik v lupini Linuxa, v tretjem delu knjige podamo naloge v bashu, namige in rešitve na štirih težavnostnih stopnjah. Koda rešitev je dosegljiva tudi preko strani predmeta na eUčilnici Fakultete za Fakultete za računalništvo in informatiko.
Prvi del knjige ima podporno spletno stran na naslovu williamstallings.com.
Info
Založba: Pearson Education
Jezik: angleško/slovenski jezik
Vezava: broširano
Strani: 796
Mere: 190 x 245 mm
ISBN-13: 9781782735304
Ocena
Ocen še ni, oddajte svojo!
Ocenite: Koncepti operacijskih sistemov
Priporočite: Koncepti operacijskih sistemov